Obecně platí, že studenti doktorských studijních programů v prezenční formě jsou více integrováni do akademické komunity a činnosti pracoviště, jehož jsou součástí. Systémová dostupnost podpůrných služeb a informací však není formou studia reálně ovlivněna. Níže je uveden souhrnný seznam reálných odlišností, které z forem studia plynou.
Student doktorského studijního programu v prezenční formě:
1. Má nárok na stipendium na podporu ubytování
Čl. 8 odst. 2 Stipendijního řádu (dále jako “StipŘ.”): „Stipendium na podporu ubytování v základní výměře přiznává rektor na základě žádosti všem studentům, u nichž nenastala překážka poskytnutí stipendia podle čl. 13, s výjimkou těch, kterým již bylo přiznáno podle odstavce 1, a studentů, kteří mají trvalý pobyt v okrese, ve kterém je místo jejich studia, nebo na území hlavního města Prahy, je-li místo jejich studia na území hlavního města Prahy.“
Čl. 8 odst. 4 StipŘ.: „Studentovi bakalářského a magisterského studijního programu je v akademickém roce toto stipendium vypláceno po dobu deseti měsíců, studentovi doktorského studijního programu je vypláceno po dobu celého akademického roku. Je-li student zapsán ke studiu ve více studijních programech, může mu být stipendium přiznáno i vypláceno pro dané období nejvýše jednou.“
Čl. 13 odst. 4 a) StipŘ.: „Stipendium na podporu ubytování nelze dále studentovi přiznat ani vyplácet tehdy, jestliže studuje v jiné než prezenční formě studia.“
Čl. 13 odst. 4 b) StipŘ.: „Stipendium na podporu ubytování nelze dále studentovi přiznat ani vyplácet tehdy, jestliže je zapsán ke studiu ve studijním programu uskutečňovaném v cizím jazyce.“
Čl. 13 odst. 4 c) StipŘ.: „Stipendium na podporu ubytování nelze dále studentovi přiznat ani vyplácet tehdy, jestliže předchozí studia ve studijních programech na veřejné vysoké škole více než dvakrát ukončil jinak než řádně.“
Čl. 13 odst. 4 d) StipŘ.: „Stipendium na podporu ubytování nelze dále studentovi přiznat ani vyplácet tehdy, jestliže skutečná doba studia ve studijním programu nebo v některém ze souběžně studovaných studijních programů přesáhla standardní dobu studia příslušného programu o více než jeden rok.“
2. Má nárok na doktorandské stipendium
Čl. 12 odst. 1 StipŘ.: „Doktorandské stipendium je přiznáváno všem studentům doktorských studijních programů v prezenční formě studia, jejichž studium nepřesáhne standardní dobu studia daného studijního programu.“
Čl. 13 odst. 2 StipŘ.: „Je-li student zapsán ke studiu v prezenční formě studia ve více doktorských studijních programech, může mu být toto stipendium přiznáno i vypláceno pro dané období nejvýše jednou, a to v tom studiu, do kterého se zapsal dříve; nelze-li takové studium určit, je mu přiznáno i vypláceno ve studiu, které na návrh studenta a po projednání s děkany dotčených fakult určí rektor.“
(více o doktorandském stipendiu ZDE)
3. Má nárok na stipendium za zaplacené zdravotní pojištění, pokud není zaměstnancem ani osobou samostatně výdělečně činnou
Čl. 12 odst. 7 StipŘ.: „V případě doktorských studijních programů uskutečňovaných prezenční formou studia lze studentům, kteří jsou plátci pojistného zdravotního pojištění podle § 5 písm. c) zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o veřejném zdravotním pojištění“), přiznat další stipendium, a to až do výše zaplaceného pojistného podle § 5 písm. c) zákona o veřejném zdravotním pojištění. Stipendium se vyplácí dvakrát ročně. Podrobnosti stanoví vnitřní předpis fakulty.“ Nárok má osoba, která má na území České republiky trvalý pobyt a není za ni plátcem pojistného stát, pokud uvedené skutečnosti trvají po celý kalendářní měsíc.
4. Je státním pojištěncem, pokud má trvalý pobyt na území České republiky
§ 7 písm. r) zákona č. 48/1997 Sb.: „Stát je plátcem pojistného prostřednictvím státního rozpočtu za osoby starší 26 let studující prvně v doktorském studijním programu uskutečňovaném vysokou školou v České republice ve standardní době v prezenční formě studia, pokud nejsou zaměstnanci nebo osobami samostatně výdělečně činnými podle § 5; za dobu uvedeného studia se pro účely tohoto písmena považuje také kalendářní měsíc, v němž osoba ukončila uvedené studium.“
5. Má nárok na studentskou kartu ISIC
Čl. 2 odst. 4 OR č. 39/2023: „Podmínky pro vydání průkazu studenta s licencí ISIC stanoví smlouva o distribuci uzavřená mezi UK a GTS ALIVE s.r.o; možnost vydání tohoto průkazu je omezena na studenty v akreditovaných studijních programech v prezenční formě studia a na studenty studující na UK v rámci studijních pobytů v prezenční formě studia.“
6. Má nárok na slevu v dopravě do dne přecházejícího 26. narozeninám
Odst. 3.2 Přílohy č. 1 k výměru MF č. 01/2022 ve znění výměru MF č. 02/2022: „Za zlevněné (zvláštní) jízdné maximálně ve výši 50 % plného (obyčejného) jízdného uplatněného dopravcem se přepravují. Žáci a studenti ve věku od 18 let do 26 let, kteří se vzdělávají v základní škole nebo se soustavně připravují na budoucí povolání studiem na střední škole, konzervatoři, vyšší odborné škole, vysoké škole v denní nebo prezenční formě studia v ČR nebo studiem, které je svým obsahem a rozsahem postaveno na roveň studia na těchto školách.“
7. Není nijak zvýhodněn v oblasti pravidel v přístupu k:
centrálně vyhlašované grantové i mobilitní podpoře a nabídkám,
dalším stipendiím nezmíněným v tomto materiálu (např. stipendiu v případě tíživé sociální situace, stipendiu za výzkumnou činnost atd.),
daňovým úlevám,
stravovacím a ubytovacím zařízením Univerzity Karlovy.
Zmíněné zákony a předpisy:
Univerzita Karlova
Rektorát
odbor pro studium a záležitosti studentů
Ovocný trh 560/5
Praha 1, 116 36
Česká republika
Identifikátor datové schránky: piyj9b4
IČO: 00216208
DIČ: CZ00216208