16. listopadu 2021

Kurz: Komunikace vědeckých výsledků ve 3. tisíciletí

Jak komunikovat vědecké výsledky, analyzovat jejich impakt a výzkumné trendy v mém oboru?

Digitalizace přináší do vědy značné změny. Úspěšní vědci by měli umět komunikovat své výsledky a poznat nejnovější trendy ve svém oboru. Naše školení reaguje na nejnovější trendy a přináší inovativní know how v této oblasti.

V rámci školení účastníky nejprve uvedeme do světa vědecké komunikace a možností, jež přináší digitální prostor. Poté se již budeme věnovat novým nástrojům a na konkrétních příkladech účastníkům ukážeme, jak mohou komunikovat své výsledky v globálním prostředí.

Pozornost bude věnována americkému Redditu, ukážeme možnosti sdílení výsledků v jeho největším vědeckém fóru (které má přes 25 milionů uživatelů), popíšeme dobrou praxi fungování na Twitteru, cílenou komunikaci na Facebooku a nakonec také komunikaci na Wikipedii, kde se budeme věnovat tomu jak česká i anglická hesla obohatit o výsledky výzkumu.

Značná pozornost bude věnována také nejnovějším trendům v scientometrii, konkrétně altmetrice a softwaru Dimensions.ai. Ukážeme si jak filtrovat vědecké články s nejvyšším altmetrickým skóre (tedy nejcitovanější v digitálu) v rámci konkrétních disciplín v reálném čase (a tak pochopit, co je v mém oboru právě významné), stejně jako kde nalézt volně dostupný nástroj, který nám analyzuje impakt našich vědeckých publikací.

Prostor bude věnován i praxi, tedy ilustraci know how na konkrétních případech. Budeme se zabývat také tím jak zvýšit úspěšnost při psaní grantových návrhů v diseminační části. Účastníci tak budou vybaveni nejnovějšími trendy v oblasti vědecké komunikace, což může pomoci zvýšit jejich kompetence v oblasti stále kompetitivnějšího vědeckého prostředí.

Formát: seminář online

Čas:

dopolední blok: od 10:00 do 12:00

přestavka: od 12:00 do 12:30

odpolední blok: od 12:30 do 14:30

Vyučující:

Mgr. Eduard Petiška, Ph.D.

PhDr. Tomáš Gavlas

Začátek akce: 14. prosince 2021

Konec akce: 14. prosince 2021

Druh akce: seminář

Organizátor: RUK

Email na organizátora:

Místo konání akce: Online

Rezervace:  Vzdělávací portál

Účastníci: kurz je určen pro studenty doktorského studia

Registrace:  Vzdělávací portál

Máte problém s registrací:

Návod na přístup naleznete zde.

Pokud máte problém s přihlášením zde.

Pokud máte tip na téma, které v současné nabídce nenacházíte, napište nám lukas.nachtigal@ruk.cuni.cz, jitka.rychnova@ruk.cuni.cz.

Máte dotaz?

Univerzita Karlova

Rektorát

Odbor pro studium a záležitosti studentů